Kolon Kanseri Neden Olur?

kolon-kanseri-tedavisi-belirtileri-ameliyati-ankara (11)

Kanserin neden olduğunu veya neden bazı kişilerde olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Fakat, etken olduğunu bildiğimiz unsurlar mevcut. Bunlardan en yaygın olanı herediter (kalıtsal) tipte kanserlerdir. Bu durum kolon kanserleri için de geçerlidir.

Kanserler, hücredeki çoğalma kontrol mekanizmalarının bozulmasıdır. Diğer bir deyişle, o hücre grubunun aynı embriyonik yaşamda bir çocuğun gelişmesi, organlarının oluşup çoğalması, ilgili lokasyonlara yerlere gitmesi gibi aşamalara geri dönmesidir, bir anlamda. Kontrollü çoğalma mekanizmaları bozulur. Bunlar, genetik olabilirler. Hemen hemen her fizyolojik kişilerde olduğu gibi hücresel mekanizmalar bunları yönlendirir. Dolayısı ile en kolay anlaşılacak olanı kalıtsal olan kolon kanserleridir. Yani, kişinin anne babasında bu tür değişik oluşum varsa ve çocuğa da yansıdıysa, kişide kolon kanseri gelişlüecektir. Bu başka kanser türleri içinde geçerlidir.

Bunun dışında sporatik dediğimiz, herhangi bir genital altyapısı olmayan kişilerde, kolon kanseri neden olur sorusu çok geniş bir alandır. Çok fazla spekülasyonun, iddianın bulunduğu bir alandır. Tam olarak bilmiyoruz ama şu kadarını belirtmek üte fayda var, çok fazla hızlı çoğalan hücrelerde, birincisi ancak kanser gelişiyor. Mesela miyokart (kalp kası) asla çoğalmaz. Bu yüzden insanlarda hiçbir zaman kalp kanseri olmaz. Buna karşılık, mide epitel örtüsü, yani içini döşeyen örtüler, barsak içini döşeyen hücreler, sürekli yenilenen, sürekli dökülen, sürekli yenilenen hücre gruplarında daha çok kanseri görüyoruz. Tabi bu tek unsur değil. Kişinin anormal hücrelere karşı immün sisteminde, bir zafiyet de etkili faktörlerinden biri olduğunu biliyoruz. Çünkü yaşta bir taraftan artıyor kolerektal kanserler ve pek çok kanser, kişinin immün sisteminin bozulmasıyla bir zayıflamasının da etkisi oluyor.

Kolon kanseri neden olur ile ilgili olarak üçüncü bildiğimiz, bu çoğalan hücrelerde, iritasyon yapan, yani ilave yangı, ilave büyüme faktörleri, onarım mekanizmalarını tetikleyen zararlı bazı maddelerin, bazı ek olumsuz etki sağladığı, (örneğin bir akciğer epitelinde sigarının yaptığı gibi), kolon kanserlerinde hayvani gıda ile beslenmenin bu tür olumsuz katkısı olduğu, bunun aksine sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin de olumlu katkı sağladığı bilinmektedir. Kolon kanseri neden olur sorusunun yanıtı net değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>