Kolon kanseri ve rektum kanserinde evrelendirme

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (6)

Ne yazık ki kanser gelişimi organın derinlemesine doğru (transaksiyel) olarak gelişir, ilgili organ boyunca (izoaksiyel) değil. Yani önce kalın barsağın endoskopik olarak da görülebilen en iç (luminal) kısmındaki hücrelerde kanser hücreleri ortaya çıkmaktadır.

Çoğunlukla polip tarzında ilk aşamada bu çoğalma kendini gösterir. Barsak duvarının kas ve zar yapısına, daha derin tabakalara zamanla farklı saldırgan hücre gruplarının gelişmesiyle kanser ulaşır. Lenfatik metastaz, çevre lenf düğümlerine de sıçramalar, bazen bu aşamada başlayabilir. Uzak metastaz, kemik, akciğer gibi organlara yayılım daha da ileri aşamalarda uzak organlara sıçrama yeteneğini kazanan kanser hücrelerinde de başlayacak ve kanser populasyonuna da eklenecektir.

Subgrup / suş gibi kanser için tipik olan bu saldırgan hücre türlerigelişimi ve yayılım potansiyeli yüksek bir süreçtir. Hem tedavinin daha kolay olması açısından hem de bu yaşamsal riskler ortadan kalkması için kanser veya öncüllerinin erken evrelerde belirlenip bertaraf edilmeleri oldukça önemlidir. Evrenin artması, tedavinin zorlaşması ve hastalığın tümüyle eradikasyonun mümkün olmaması ise tanıda gecikilmesi durumunda meydana gelmektedir.

Hastalığın evresini belirlemek, eğer tanı kanserse gerekli bir durumdur; çünkü tedavi planlanmasının yapılmasını bu tespit etkileyebilir. Tam kolonoskopi, karın ve göğüs tomografileri, karın ve pelvis MR, anorektal ultrason bazı kan testleriyle bazı tümör belirleyicilerin (tumor markers) seviye tespitleri, , PET gibi çok sayıda ek test bu amaçla yapmak gerekebilir.

  • Evre I. Tutulum rektum duvarının bir kısmında ya da kolonda vardır.
  • Evre II. Henüz lenf bezi tutulumu bulunmamasına rağmen kanser kolon ya da rektum duvarının tümünü katetmiştir
  • Evre III. Henüz vücudun diğer bölgelerinde de tutulum bulunmamasına rağmen kanser lenf bezlerine ulaşmıştır.
  • Evre IV. Yayılım bedenin diğer bölgelerinde kanser bulgusu göstermiştir. Karaciğer ve/veya akciğerlere en sık kolorektal kanseri sıçramaktadır.
  • Nüks. Daha önce ortaya çıkmış ve tedavi edilmiş kanserin yeniden başlamasına nüks adı verilir. Bedenin diğer bir bölgesinde de nüks olabileceği gibi hastalık kolon ya da rektum bölgesinde (lokal nüks) tekrar edebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>