Kolon kanserinde risk faktörleri

kolon-kanseri-tedavisi-belirtileri-ameliyati-ankara (10)

Bazı kişiler, diğerlerine oranla barsak kanseri geliştirmek yönünde daha fazla risk taşırlar. Kolorektal kanser gelişiminde rol oynadığı düşünülen çok sayıda risk faktörü tanımlanmıştır.

Bu risk faktörleri arasında yaş (>50), diet (yağdan zengin, posadan fakir beslenme), kişisel hikaye (daha önce tespit/tedavi edilmiş kolorektal adenom-karsinom varlığı), aile öyküsü (kolorektal kanserli birinci derece akraba varlığı, polipozis sendromları, herediter non-polipozis kolorektal kanser varlığı, inflamatuar barsak hastalıklarının (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit) varlığı, kronik sigara ve alkol kullanımı, çeşitli nedenlerden dolayı pelvik radyasyona maruz kalmak yer almaktadır. Kolorektal kanser gelişiminde etkili olduğu düşünülen risk faktörlerinin doğru olarak belirlenmesi, tarama ve takip programlarının başarıyla uygulanabilmesi için önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>