Kolon ve rektum kanseri nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (10)

Kanser karsinoma, kötü huylu / habis / malign tümör anlamına gelen ve benzer özellikler gösteren pek çok hastalık için yapılan genel bir tanımlamadır. Yaşamın ve vücudun temel birimi olan hücre kanserin başladığı yerdir.

Normalde hücrelerin büyümesi ve çoğalması vücudun ihtiyaçları doğrultusunda kontrol altındadır. Kontrol dışı büyüme ve çoğalma bazen meydana gelebilir. Tümör ya da kitle hücrelerin bulunduğu bölgelerde normal dışı bir büyüme oluştuğu zamanki duruma verilen isimdir. Çevre dokulara ve uzak organlara yayılma potansiyeli taşıyan ve / veya bu düzeye ulaşan kötü huylu tümörler ise kanser olarak tanımlanmaktadır. Diğer taraftan, örneğin derialtı yağı bezeleri ( lipomlar) gibi tümörler de (iyi huylu / benign tümörler) çoğunlukla kanser olmayan türlerdir. Rektumda başlayan kanser rektum kanseri, kolonda başlayan kanser kolon kanseri, olarak adlandırılır. Bu organlarda gelişen kanserlerin genel adı ise kolorektal kanserdir.

Çağımızın en ölümcül sorunu olan kanser hemen herkes için son derece ürkütücü bir hastalıktır. Ancak, aslında farklı kanser vakaları birbirine hiç benzemeyebilir, zira kanser genel olarak tanımlanan bir terimdir. Bu nedenle daha doğru düşünmek adına infeksiyon kavramını kanser kavramı gibi görmek ciddiyeti açısından yararlı olacaktır. Ağır geçirilen menenjit vakası ile çok farklı seyreden basit bir gripalinfeksiyon da infeksiyondur. Örneğin basitçe ameliyatla tedavi edilebilen çoğu deri ve tiroid kanserleri senelerce yavaş büyüyüp uzak yayılım yapmazken, saldırgan / agresif bazı kanserler çok hızla büyür ve yayılma (metastaz) gösterebilir.

Kanserle ilgili olarak iyi anlaşılması gereken diğer bir önemli kavram ise kanserin uzun süre fark edilmeden çoğalıp saldırgan mutant hücre tipleri geliştirdiğinde ve yine de her zaman küçük bir odakta başladığı zaman tehlikeli olabileceğidir. Aslında zamanında / gecikmeden fark edilen kanser vakası tedavi edilebilir olanlardır.

Kısaca vurgulanan bu temel kavramlar ışığında barsak kanserlerinin hem tam olarak tedavi edilmeleri açısından hem de erken tespiti için avantajlı olduğumuzu açıkça ortaya çıkarmaktadır:

Nispeten yavaş gelişen tümörler arasında barsak kanserleri de yer almaktadır.

Sinsi başlayıp seyreden diğer pek çok kanser türünün tersine barsak kanserlerinin çoğu belirgin öncüllerden (kanser olmayan barsak tümörlerinden / poliplerden ) aşamalı olarak gelişmektedir. Bir kolon polibinin ilk başlamasından invaziv kansere dönüşmesine kadar geçen sürenin yaklaşık olarak 8 sene olduğu bilinmektedir. Bu süre ise bize barsak kanserini yakalamak için henüz oluşmadan istisnai bir şans tanımaktadır.

Direkt gözle görerek (hatta görmeden biopsi örnekleriyle) kolonoskopi aracılığıyla, kolorektal polip ve kanserleri çok küçükken dahi yakalamak mümkündür. Başka kanser türlerinde bu avantaj MR, PET-CT gibi gelişmiş tekniklere rağmen olmayabilir.

Barsak kanseri öncüleri arasında endoskopik (kolonoskopik) yollarla çıkartılarak ameliyatsız bertaraf edilebilen türleri de vardır.

Daha ilerlemiş vakalarda dahi cerrahi teknik, radyoterapi ve ilaç tedavisindeki gelişmeler çerçevesinde yükselmeye devam eden bir başarı oranı söz konusudur.

One Response to Kolon ve rektum kanseri nedir?

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>