Kolon ve rektum kanserinin yaygınlığı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Tüm kanserlerin yaklaşık %15’ini oluşturan kalın barsağın kötü huylu sık raslanan bir hastalığını tanımlayan barsak kanserleri (kolorektal kanserler- KRK), hem erkekler hem de kadınlarda en sık karşılaşılan kanserler arasındadır.

Kolorektal kanser tanısı her yıl Avrupa’da yaklaşık 200 000 yeni hastaya konmaktadır. Ölüme yol açan ve yeni gelişen kanserler arasında ABD’de, hem kadınlarda (meme ve akciğer kanserinden sonra) hem de erkeklerde (prostat ve akciğer kanserinden sonra) üçüncü sırada yer almaktadır. ABD’de erkeklerde %6 oranında kadınlarda %5.8 oranında görülme sıklığı vardır. 2006 Türk İstatistik Yıllığı ülkemiz verilerine göre kolon ve rektum kanseri insi dansını erkeklerde yüz binde 18.2 kadınlarda yüz binde 12.5, olarak ortaya koymuştur. Olgularının %90’ı 50 yaşından sonra ortaya çıkan kolorektal kanserin gelişme riski yaşla birlikte artmaktadır. 6. ve 7. dekadlar (60 ve 70’li yaşlar) en sık rastlandığı yaş grubudur. Erkek ve kadınlar arasında görülme sıklığı benzerdir.

Kanserle ilişkili morbidite ve mortalitenin (ölümlerin) en önemli sebeplerinden biri Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer batılı ülkelerde, kolorektal kanserleridir. Tanı aşamasında metastaz (kalın barsak dışındaki doku ya da organlara yayılım) hastaların yaklaşık beşte birinde görülür. Zaman içinde metastaz gelişme yine kolorektal kanseri olan hastaların yaklaşık yarısında görülmekte ve bu nedenle hastalar hayatını kaybetmektedirler. Örneğin kolorektal kanser nedeniyle ABD’de her yıl yaklaşık 55 000 kişi yaşamını yitirmektedir. Avrupa’da bu sayı 100 000’i aşmaktadır. Tarama programlarından faydalanmanın ve erken tanının ve en önemli ve olası olduğu bir kanser grubudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>