Kolon ve rektum kanserlerine dikkat!

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Çok sayıda unsur bildirilmesi ve tartışılması da kanser gelişiminde ve bunun bir yansıması olarak kanserin önlenmesinde meydana gelmiştir. Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi kanser gelişiminden de stres, uyuşturucu / alkol /sigara tüketimi, hareketsiz yaşam, doğal besinlerden uzaklaşma ve endüstriyel ürünler tüketme, besin ekleri, hava kirliliğinin de içinde bulunduğu pek çok unsur sorumlu tutulmuştur.

Ayrıntılı formlarla ve sözel olarak öneriler de tarama prosedürü tamamlanan kişiler için bulunmaktadır:

10 sene sonrasına kadar tekrar kolonoskopi yapılması hiçbir polip ya da başkaca lezyon olmayan kişilerde yani tam yapılmış ve kalın barsağın tümünün normal olarak yorumlandığı kişilerde de gerekmeyecektir. GGK kontrolleri ise İki sene aralıklar ile sürdürülecektir.

Daha kısa aralıklar ile kontroller, diğer risk faktörleri de ve ayrıntılı aile hikâyesi sorgulanan kişilerde herhangi bir risk faktörünün olduğu saptanırsa önerilir. Genetik danışmanlık da bu kişiler için de planlanabilir.

Patolojik incelemeleri de kalın barsakta polip tespit edilen hastaların çoğunda kolonoskopi sırasında bu polipler zaten çıkartılacak ve gereği de yapılacaktır. İleride de kanser gelişme riski önlemek için ve taramada da temel amacına ulaşmak için çoğunlukla henüz kanserleşmeden yakalanan bu poliplerin çıkartılması ile mümkün olur.

Tekrar kolonoskopi de altı ay ya da bir sene sonra polipleri kolonoskopik olarak saptanıp çıkartılan kişiler için yapılır. Sonraki kontrol periodları da polip sayısı ve büyüklüğüne göre belirlenir.

Yazılı formlarla tarama sürecini tamamlayan kişilere bazı yaşam tarzı önerileri anlatılır ya da iletilir. Tarama sürecini tamamlayan kişilere öneri olarak da Akdeniz tipi beslenme olarak da tanımlanan balık, yoğurt, zeytinyağı, meyve-sebze ağırlıklı diyet, ideal kilo ve kalori alımının sağlanması, kırmızı et ve hayvansal yağlardan uzak durulması, aerobik spor aktiviteleri, bazı vitamin/eser element takviyeleri, alkol ve sigara kullanımının kısıtlanması ya da durdurulması gibi unsurlardan gerekli görülenler de iletilir.

Evreleme, ameliyat gibi süreçler de kanser saptanması durumunda ise önceki bölümde özetlediğimiz prosedür de hemen başlatılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>